Przede wszystkim rzeczoznawca obuwia oceni zasadność faktyczną (nie prawną) reklamacji butów, gdyż dysponuję wiedzą specjalistyczną w tej dziedzinie.

Rzeczoznawca powinien stwierdzić, czy nasza reklamacja jest zasadna, czy wady obuwia są istotne oraz jakie jest ich źródło (szczególnie nas interesująca kwestia – czy wady powstały już w chwili wydania obuwia, gdyż tylko wtedy, mamy do czynienia z niezgodnością obuwia z umową).

Dlaczego warto skorzystać z opinii rzeczoznawcy obuwia?

• opinia rzeczoznawcy pozwoli nam poznać przyczyny powstania wad w obuwiu oraz ich istotność, co ma znaczenie przy odstąpieniu od umowy i żądaniu zwrotu pieniędzy;

• stanowi twardy argument w dyskusji ze sprzedawcą odnośnie przyczyn powstania wad;

• pozwoli nam stosunkowo tanio ocenić nasze szanse na wygranie sprawy przed sądem w sytuacji gdyby sprzedawca nie chciał nam zwrócić pieniędzy ewentualnie dokonać wymiany lub naprawy.

Ile kosztuje opinia rzeczoznawcy?

Koszt opinii rzeczoznawcy obuwia to około 20-30 zł. Zawsze jednak warto potwierdzić wysokość kosztów telefonicznie zanim skorzystamy z usług danego rzeczoznawcy.

Gdzie mogę znaleźć rzeczoznawcę obuwia?

Kontakt do rzeczoznawcy można uzyskać telefonicznie w najbliższej Inspekcji Handlowej. Jeżeli już postanowiłeś dodzwonić się do Inspekcji Handlowej dopytaj się o takiego rzeczoznawcę, który jest jednocześnie biegłym sądowym. Pozwoli Ci to jeszcze skuteczniej ocenić Twoje szanse na wygraną w postępowaniu sądowym.

Jakie pytania warto zadać rzeczoznawcy?

Każdy rzeczoznawca jest specjalistą w swojej dziedzinie, dlatego warto uzyskać od niego odpowiedź m.in. na następujące pytania:

• czy mamy do czynienia z niezgodnością obuwia z umową?

• jaki jest mniej więcej koszt naprawy i wymiany obuwia?

• czy naprawa obuwia jest możliwa?

• o ile procent niezgodność obuwia zmniejsza jego wartość?

Zobacz także:

Podstawowe pojęcia związane z reklamacją

Reklamacja przez Internet

Ważne terminy